Víte, jak fungují spreje?

28.12.2023

Princip sprejové nádoby je stejně jednoduchý, jako geniální

Obsah sprejové nádoby se uvolňuje jako aerosol přesně v tu dobu, když stlačíte  rozprašovač.

Tajemství  této funkce spočívá ve smíchání účinné látky (vlastního produktu) a kapalného hnacího média  ve vnitřku sprejové nádoby:

  • jedna část hnacího média je rozpuštěna v účinné látce,
  • druhá  část se nachází ve formě plynu jako „tlaková podložka“ nad směsí účinné látky a hnacího média.

Když se stlačí  rozprašovač, plynné hnací médium vytlačí obsah skrz ventil ven. V této chvíli se hnací médium odpaří ve zlomcích vteřin a zůstávající  účinný prostředek se  rozloží velmi jemně a rovnomerně, a to tak, jak ho použivatel potřebuje.  Tuto jemnost kapek je možné dosáhnout pouze se  sprejovými nádobami. Účinná látka se nanáší jemně, hospodárně, rovnoměrně a rychle schne.

Oproti tomu pumpičkové spreje nedokáží dosáhnout této  jedinečné vlastnosti aerosolů a proto jsou pro mnohé produkty nevhodné.

Všimli jste si, že dno sprejové nádoby je zakřivené dovnitř?

Všimli jste si, že dno sprejové nádoby je zakřivené dovnitř?

Má to  2 důvody: 

1. Bezpečnost: 

Protože, když vznikne přetlak v důsledku silného zahřívání, může se dno nafouknout směrem ven a tak zabezpečit odtlakování. Díky tomu zůstává sprejová nádoba i přes nadměrný vnitří tlak nepoškozená.

2. Efektivní využití produktu: 

Výstupní trubice, sahající až na spodní okraj vnitřního okraje plechovky, může při zakřiveném dně dosáhnout  až na poslední kapku produktu.

 

 

A jaká je struktura sprejové nádoby?

smíchaná
Základní součástí je zpravidla  kovový obal: samotná sprejová nádoba z bílého plechu nebo hliníku.

Na kovovém obalu (7) jsou nahoře umístěné ventil (3), rozprašovač (5) a ochranný uzávěr (6). Ventil a rozprašovač jsou zodpovědné za „rozprášení“ produktu a přesné dávkování. Rozprašovač je vybavený ochranným uzávěrem.

Tělo ventilu je spojené s trubičkou (4), která vede do vnitřku sprejové nádoby. Sahá až na dno a zabezpečuje, aby se nádoba úplně a rovnoměrně vyprázdnila.

Plynná složka ve vnitřku nádoby slouží  hlavně jako expanzní prostor. Tím je zabezpečené, že naplněná aerosolová nádoba odolá teplotám až do +50°C.

Důležitou součastí aerosolů je kapalné hnací médium nebo plyn (1), protože vytváří potřebný  tlak na rozprašování.

Konec konců, ani ten nejrafinovanější design by bez samotného produktu nebyl ničím. Aktivní látka (2), která se má rozprašovat, je též kapalná a v nádobě je smíchaná s hnacím plynem.